HP Artık Bilgisayar Üretmeyecek

Gönderen GeneL Elektronik | Teknoloji Haberleri | Cumartesi 20 Ağustos 2011 03:04

Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Hewlett-Packard (HP), kişisel bilgisayar, tablet ve telefon işlerinden çıkacağı yolundaki söylentilerin doğru olduğunu açıkladı. Tüketici elektroniğinde son yıllarda görülen en önemli stratejik değişiklik kararı çerçevesinde, HP’nin PC üretim birimleri satılacak, geçtiğimiz yıl satın alınan Palm-WebOS mobil biriimi kapatılacak.

HP’den yapılan küresel açıklamada, firmanın tabletler de dahil geleneksel PC ve donanım üretiminden tamamen çıkacağı, birimleri toplu ya da parçalı olarak satacağı belirtildi.

 

Kararın en şaşkınlık yaratan kısmıysa, geçen yıl 1.2 milyar dolar ödenerek satın alınan Palm firmasıyla ona ait WebOS mobil işletim sistemi işinin tamamen kapatılacak olması. Böylece akıllı telefon pazarında rekabet edeceği Pre telefon modeliyle birlikte yine WebOS’la çalışan yeni TouchPad serilerinin üretiminden vazgeçiliyor. Halbuki firma daha geçtiğimiz Mart’ta WebOS’u aşamalı olarak tüm donanım ürünlerine entegre edeceğini duyurmuştu.

 

 

BBC’nin aktardığına göre kararda firmaya yakın geçmişte katılan CEO Leo Apotheker’in vizyonunun etkili olduğu belirtiliyor.Alman rakip SAP’tan HP’ye geçen Apotheker,IBM modelini izleyerek firmayı donanım üreticisi olmaktan çıkarıp tamamen yazılıma yönlendirmeyi planlıyor.

 

Apotheker’in donanım üretiminin eskisi kadar karlı olmadığı, farklı ve çeşitli kanallardaki irili ufaklı yazılım üretiminin daha karlı işler haline geldiği kanısında olduğu belirtiliyor. Nitekim firma, yeni strateji çerçevesinde İngiltere merkezli Autonomy adlı yazılım firmasını tam 7.1 milyar dolar ödeyerek satın alacağını duyurdu.

 

Çinli Foxconn’un Türkiye’de bu yıl açtığı fabrikada HP ile ortak olarak masaüstü bilgisayar üretiliyor. Yeni operasyon çerçevesinde HP’nin PC birimlerini satın alacak olan firma, Foxconn’un Türkiye’deki fabrikasının da ortağı olmuş olacak.

lcd resim next hd bilgisayar malzemeleri pil çeşitleri cep teelfonları