Web Kameralarınızı Açık Unutmayın

Gönderen GeneL Elektronik | Teknoloji Haberleri | Cumartesi 1 Ocak 2011 20:34

Microsoft Live Messenger, Skype ya da Yahoo! Messenger gibi anında mesajlaşma programlarının zararlı yazılımların yayılmaları için etkili birer araca dönüşebildiği bildirildi.

Siber suçluların, potansiyel kurbanlarının bulaşıcı bağlantıları tıklamaları için her geçen gün yeni yöntemler uyguladığını kaydeden ESET Virüs Araştırmacısı Pierre-Marc Bureau, bu yönde geliştirilen solucanlara karşı önlem alabilmek için 7 ipucu verdi.

Anında mesajlaşma yazılımlarıyla yapılan saldırıların kullandığı yöntemin çok basit olduğuna dikkat çeken Bureau, “Kurban listesindeki kişilerin birinden bir link içeren mesajı alır, tıklar ve solucan bulaşır. Solucan ayrıca coğrafi lokalizasyon kullanarak, kurbanın diline uyum sağlar. Hatta bazı durumlarda kurbanın ülkesindeki güncel haber ve olaylara atıfta bulunur. Bu tür gelişmiş teknikler en tedbirli kullanıcıları bile aldatabilir” uyarısını yapıyor.

Anında mesajlaşma yazılımlarının aracılığı ile kişisel ve hassas bilgilerin kesinlikle gönderilmemesi gerektiğini ifade eden Bureau, özellikle kredi kartı bilgileri, banka detayları, parolalar ve telefon veya adres gibi kişisel bilgilerin mesaj atılmaması gerektiğini kaydetti. Diğer hesaplar gibi anında mesajlaşma hesabınında güçlü bir parolası olması gerektiğini vurgulayan Bureau, “Farklı hesaplar ve bankacılık, e-posta gibi çevrimiçi servisler için mutlaka farklı parolalar kullanın. Aynı parolayı tekrar tekrar kullanmayın. Halka açık bir yerden internete bağlanıyorsanız otomatik oturum açma özelliğini mutlaka devre dışı bırakın. Çevrimiçi tanıştığınız insanlar ile gerçek hayatta buluşmaktan kaçının. İlla buluşmak istiyorsanız yanınızda tanıdığınız birini de götürün. Web kameranızı kullanmadınız zamanlarda kapatın. Bazı zararlı yazılım türleri kendi kameranızı sizi izlemek için kullanabilir. Dahili bir kameranız var ise tanımadığınız birinden gelen resimleri kesinlikle açmayın, dosyaları indirmeyin ve linklere tıklamayın. Tanıdığınız birinden gelse bile şüpheli linklere tıklamayın, dosyaları açmayın. Gelen dosya önemliyse gönderenden doğrulamasını isteyin. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajları yanıtlamayın. Biri sizi listesine eklemek isterse ve bu kişiyi tanımıyorsanız öneriyi reddedin. İstenmeyen mesajları engelleyin. Yabancılardan gelen mesajları ve spam’leri engellemek sandığınızdan kolay. Hemen her anında mesajlaşma yazılımının kişi listesi oluşturma özelliği bulunuyor.” diye uyarıyor.

lcd resim next hd bilgisayar malzemeleri pil çeşitleri cep teelfonları