Aselsan dinlenemeyen telefon çıkardı

Gönderen GeneL Elektronik | Teknoloji Haberleri | Salı 19 Ekim 2010 15:16

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere üst düzey kamu kuruluşları için üretilen “Aselsan 2110 Milli Emniyetli Cep Telefonu”nda, dünyada bir ilk olarak “Yapay Ses Modülatörü” adlı özel bir teknik kullanılarak, GSM ses kanalları üzerinde yapay olarak bir veri kanalı yaratıldı ve güvenli haberleşme gerçekleştirildi.

Telefondan yapılan görüşmeler, ses aktarımı sırasında şifrelendiği için telefonun dinlenme olasılığının ortadan kalktığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, görüşmelerinde kriptolu masa telefonu kullanıyor.

Devlet protokolü, bir yerden bir yere giderken ise bu kriptolu masa telefonu taşınarak, gidilen yerde bulunan bir telefon hattına bağlanıyor. Daha sonra da haberleşme gerçekleşiyor.

Ancak yakın dönemde TÜBİTAK tarafından geliştirilen yine kriptolu bir cep telefonunun başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ve üst düzey Dışişleri mensupları olmak üzere devlet protokolüne teslim edildiği öğrenildi.

lcd resim next hd bilgisayar malzemeleri pil çeşitleri cep teelfonları